Rezidenca super luksoze e Trump, rubineta në flori dhe tre strehime antiatomike, ish-gruaja e tij e…

Kjo është rezidenca ekstra luksoze ku Trump takohet me udhëheqësit e botës, luan golf dhe relaksohet.

Mar-a-Lago është rezidenca e Donald Trump në Palm Beach (Florida), ku presidenti amerikan, që nga marrja e detyrës, ka pasur mundësinë të presë figurat e shquara politike, në emër të diplomacisë dhe luksit. Vila është ndërtuar në vitet 1920 nga sipërmarrësja e drithërave Marjorie Merriweather Post, e cila dikur ishte gruaja më e pasur në Amerikë.

Donald Trump e bleu atë në vitin 1985 për rreth 8 milionë dollarë, duke e kthyer në një vendpushim luksoz. Ish-gruaja, Ivana u kujdes për restaurimin, dhe u frymëzua nga stili i Palazzo Chigi në Romë.

Rezidenca e Trump ndodhet brenda resortit, por zona është plotësisht e ndarë dhe nuk është e arritshme nga mysafirët. Prona përbëhet nga 58 dhoma gjumi, 33 banjo, tavolina të shumta prej mermeri, 12 oxhaqe, 5 fusha golfi, plus një pishinë dhe 3 strehime anti-atomike. Për të zbuluar mrekullitë e Mar-a-Lago, ishte gazeta “La Stampa”, duke udhëhequr lexuesit brenda mureve luksoze.

Ajo ka mozaikë spanjollë dhe mermere të Carrarës, objekte sanitare prej floriri, një dhomë ngrënie në stilin e Palazzo Chigi dhe dy salla, më e vogla prej të cilave, ka atë erën e lagështisë, për t’i dhënë asaj një atmosferë antike [… ] Emri i klubit është gabim. Marjorie Post donte “Mare e Lago” në italisht, për shkak të afërsisë me të dyja, por “e” në anglisht u gjymtua në “a”.

Për të zbuluar sekretet e rezidencës së Trump në Florida ishte Guido George Lombardi, mik italian i presidentit amerikan, drejtor i fushatës në hije në mediat sociale në vitin 2016, gjatë zgjedhjeve presidenciale, fqinj në Trump Tower dhe anëtar i hershëm i klubit Mar-a-Lago.

Çdo gjë është transformuar në stilin Trump: hamburger të gatuar në bord të pishinës së klubit në plazh, i cili arrihet nëpërmjet një korridori nëntokësor, SPA e Trump me muret prej damasku, shqiponja dhe zbukurime në mënyrë rigoroze prej floriri, shtretër me baldakin dhe tavolinë ngrënie e gdhëndur në gur masiv, pothuajse 9 metra, në sallonin ku Trump dhe Melania janë martuar. Ose flamuri i madh në kopsht përballë detit, subjekt i një grindje midis Trump dhe qytetit të Palm Beach, i cili e ka gjobitur atë me 1250 $në ditë, sepse është shumë i madh. Trump u përgjigj me një padi prej 25 milionë dollarë, por më pas zgjodhi një zgjidhje jashtë gjykatës, një dhurim bujar bamirësie dhe një zvogëlim të flamurit prej 3 metrash.

Me pak fjalë, gjithçka është e mirë, ajo që përfundon mirë, veçanërisht nëse bëhet fjalë për një pallat që duket sikur ka dalë nga një përrallë.

 

 

 


360grade.al